Orijinal Yedek Parça ve Yan Sanayi Arasındaki Farklar

Orijinal Yedek Parça ve Yan Sanayi Arasındaki Farklar

Araç sahiplerinin kaza yada bakım zamanı kafasını karıştıran en büyük soruların başında gelir aracıma orijinal parça mı yok yan sanayi parça mı almalıyım ? Sorusu

Bir çok araç kullanıcısı bu durumdan az da olsa fikir sahibi olabilir. Temel olarak bu iki parça arasında ki farklardan bahsedeceğiz
Orijinal Yedek Parça tamamen araç firmasının markasının adını taşıyıp aracın fabrikadan çıkarken üzerinde takılı olan parçalarına denir. Örnek olarak BMW marka bir araç aldığınız zaman aracın fren balataları, fren diskleri yada ayna camları BMW marka logolu olarak ürünün üzerinde belirir. Bu parçalar tamamen birinci sınıf işçilik ve kalite ile üretilmiştir.

Bazı durumlarda Orijinal parçalarının üzerinde yazan ‘ MADE İN ‘ yazısı Çin, Hindistan veya herhangi bir Uzak Doğu ülkesi olabilir, bu durumda genelde kullanıcılar ürünün yan sanayi olduğunu düşünebilir ancak şöyle bir gerçek vardır ki Dünyanın en büyük araç markalarının üretim merkezleri uzak doğudadır eğer orijinal bir ürün alıyorsanız ve üzerinde Made in China yazıyorsa hiçbir şekilde tereddüt etmeden alabilirsiniz.

Orjinal Yedek Parça ve Yan Sanayi Arasındaki Farklar

Orjinal Yedek Parça ve Yan Sanayi Arasındaki Farklar

Sıfır bir araç aldığınız zaman garantiden dolayı çoğu kullanıcı garanti süresi bitene kadar araçları yetkili servislere götürme taraftarıdır bu gibi durumlarda araçlarınıza kesinlikle orijinal ürün takılır. Fakat zamanla araç eskidikçe kullanıcılar özel servisleri tercih etmeye başlar ve bu gibi durumlarda Orijinal Parça fiyatlarının pahalı olmasından sebebiyet arabalar için Yan Sanayi yada OEM parça tercih edilir fiyatının daha uygun olmasından dolayı. Peki merak edilen soru ? Neden Orijinal Parça diğer Yan Sanayi ve OEM parçaya göre pahalıdır ?

Orijinal Yedek Parça Ya Da Yan Sanayi Yedek Parça

Aslında bunun bir çok sebebi var ama en büyük sebebi kullanılan malzemenin birinci sınıf ve kalite ile üretilmesi. Bir balatadan örnek verecek olursak Orijinal aldığınız bir balata ortalama 50 bin km giderken (Bu tamamen kullanıcının kullanışına ve performansına bağlıdır) Aldığınız Yan sanayi bir balata 30 bin km gider..

Bunun sebepleri; aşınma süreleri, kullanılan malzeme kalitesi, balatanın sıkışma süresi gibi etkenler olduğu zaman ürünün satış fiyatını da doğrudan etkileyerek arada ki fiyat farkını meydana getiriyor. Ayrıca orijinal ürünlerin garantisi olur buda en büyük avantajlarından birisidir. Orijinal yedek parça yada Yan sanayi yedek parça tamamen kullanıcıların bütçelerine ve kişisel tercihlerine göre satın alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir